Aktualności

O Instytucie

Misja i Władze

HR Excellence

Studia doktoranckie

Szkoły doktorskie

Stopnie naukowe

Działalność naukowa

Oferta Instytutu

MCB

Wydawnictwa

Biblioteka

Centrum Konferencyjne

Użyteczne linki

Pracownicy

Galeria

Dla mediów

Kontakt

Pomoc

Polityka prywatności

Aktualności
home 001 24px kontakt 001 24px  mail 004 24px bip text   

Ventil1aW Instytucie Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej
im. M. Nałęcza PAN w zespole kierowanym przez
prof.   Marka Darowskiego opracowano urządzenie Ventil,
które w połączeniu z respiratorem umożliwia niezależną wentylację płuc jednego pacjenta.
Urządzenie to przeszło pozytywnie wieloletnie testy kliniczne prowadzone w warunkach oddziału intensywnej opieki medycznej.

W sytuacji epidemii koronawirusa powiązanej z rozprzestrzenieniem się zachorowań przebiegających z ostrą niewydolnością oddechową i w przypadku niedoboru respiratorów urządzenie to może być wykorzystane do niezależnej wentylacji dwóch pacjentów za pomocą jednego respiratora. Konstrukcja urządzenia pozwala na niezależną regulację podstawowych parametrów procesu wentylacji mechanicznej dla obu pacjentów – tłumaczy dr inż. Krzysztof Zieliński – kierownik projektu z IBIB PAN.

Aparat Ventil jest urządzeniem współpracującym z respiratorem z możliwością wykorzystania w dwóch zastosowaniach. Po pierwsze, zgodne z pierwotnymi założeniami zespołu IBIB PAN, opracowany aparat Ventil (fot.) jest przeznaczony do niezależnej wentylacji obu płuc pacjenta będącego w stanie ostrej niewydolności oddechowej. Po drugie, w warunkach niedoboru respiratorów, aparaty Ventil mogą być użyte jako urządzenia do niezależnej wentylacji dwóch pacjentów podłączonych jednego respiratora. To właśnie zastosowanie jest szczególnie istotne w obecnej sytuacji epidemicznej. Korzystając z aparatu Ventil można podłączyć dwóch pacjentów, którzy będą używali jednego respiratora z możliwością niezależnej regulacji podstawowych parametrów procesu wentylacji mechanicznej dla obu pacjentów.

IBIB PAN podjął współpracę z Siecią Badawczą Łukasiewicz- Instytutem Techniki i Aparatury Medycznej (Ł-ITAM) w celu szybkiego wdrożenia przez Ł-ITAM do produkcji i wyprodukowania serii urządzeń Ventil. W obecnie powadzonych wspólnych pracach zostanie wykorzystane know-how rozwinięte w IBIB PAN oraz wiedza ekspercka kadry naukowej naszych dwóch instytutów – dodaje prof. dr hab. inż. Adam Liebert - dyrektor IBIB PAN.
Nasze kompetencje technologiczne, obejmujące możliwości produkcji systemów mechatronicznych na potrzeby diagnostyki i terapii medycznej pozwoliły nam na szybkie przystąpienie do projektu i praktycznie natychmiastowe rozpoczęcie produkcji. Pierwsza seria 100 szt. aparatów Ventil powinna zostać wyprodukowana w ciągu 3 tygodni. Następnie urządzenia trafią do badań klinicznych w wyznaczonych szpitalach- mówi dr hab. inż. Janusz Wróbel, dyrektor Łukasiewicz- Instytutu Techniki i Aparatury Medycznej Ł-ITAM.

 


Projekt zmierzający do wdrożenia do produkcji i wyprodukowania serii urządzeń Ventil, które zostaną skierowane w najbliższym czasie do badań klinicznych jest finansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 Lista Artykułów:

Independent lung ventilation

 Effects of unilateral PEEP

Successful ventilation with a unique device 

 

Materiały prasowe do pobrania:

http://press.ibib.waw.pl/news/2020/IBIB200330a-Jeden_respirator,_dwa_zycia.pdf

http://press.ibib.waw.pl/news/2020/IBIB200330b_fot01.jpg

http://press.ibib.waw.pl/news/2020/IBIB200330b_fot02.jpg

MENU

POWER Och!DOK

HR Excellence


Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza PAN, ul. Ks. Trojdena 4, 02-109 Warszawa
E-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; Telefon: (+48) 22 592 59 00;
Copyright(c) 2016 IBIB PAN
Wszelkie prawa zastrzeżone

Polityka prywatności
Deklaracja dostępności

-->